Škola kávy

Mistrovství světa baristů v Kolíně nad Rýnem ve dnech 26. – 28. 6. 2009

Mistrovství světa baristů v Kolíně nad Rýnem bylo dlouho a s napětím očekávané. Ačkoliv Škola kávy zrealizovala potřebná kvalifikační i finálová kola soutěží pro nominaci baristů a degustátorů na mistrovství světa, nebylo do poslední chvíle jisté, jestli se budou moci čeští reprezentanti zúčastnit. Potvrzení o účasti jsme dostali 7 dní před zahájením mistrovství světa baristů. Velkou radost vystřídaly starosti. Jak zvládnou vítězové soutěže Latte Art, Coffee in Good Spirits a Cup Tasting zareagovat v tak krátkém čase? K naší velké radosti se všichni rozhodli „do toho jít“. Účast na mistrovství světa jsme nabídli také Jiřímu Tomkovi a Lukášovi Kovaříkovi, kteří pro nás v rámci Festivalu kávy v Brně realizovali exhibici přípravy turecké kávy z džezvy. Kluci se rozhodli této jedinečné nabídky využít a tak jsme byli kompletní.


Tým pro 4 soutěžní kategorie byl připraven a odhodlán vybojovat maximum. A to se také podařilo.


Do Kolína nad Rýnem jsme přijeli již ve čtvrtek 25. 6. s ohledem na nutnost přítomnosti soutěžících v kategorii Latte Art a Coffee in Good Spirits. Vlastně v případě ČR soutěžícího jediného. Nejlepším z nejlepších v obou kategoriích se totiž letos stal František Kosatka Roháček, pro něhož je účast v soutěžích srdeční záležitostí. Franta je ostřílený mazák, na mistrovství světa nastupuje jako reprezentant ČR již potřetí, ale přece jen není jednoduché připravit se na takovou událost v tak krátkém čase.


26. 6. 09 – první den soutěže bere Franta statečně a rozhodne se zvolit jednoduché dekorace a to i s ohledem k tomu, že je na trénink před soutěží jen 20 minut pro každého reprezentanta a organizátor mistrovství světa předepsal používat šálky dodané sponzorem, jsou tvarově i objemově odlišné od těch, které je Franta zvyklý standardně používat a které si přivezl na soutěž. V minulých ročnících bylo používání šálků volné, limitován byl pouze jejich průměr. Není tedy čas na „hrdinství“. Franta svým výkonem obsadil 29. místo (ilustrační foto - zde)
 

27. 6. 09 – Franta nastupuje na svou oblíbenou disciplínu Coffee in Good Spirits. Tentokrát bez možnosti trénovat, jelikož byl jeho trénink den před soutěží v čase, kdy soutěžil v kategorii Latte Art. Organizátoři jsou neúprosní, je velký počet soutěžících a tak se náhradní čas na trénink nenašel je to smůla, ale Franta je bojovník. Irská káva se mu nepovedla podle představ, ale volný nápoj má skvělý. Přes všechny překážky Franta obsadil pěkné 19. místo (ilustrační foto - zde)
Stejný den probíhá také soutěž v přípravě turecké kávy - Cezve Ibrik - na kterou jsme nominovali Jiřího Tomka a Lukáše Kovaříka. Kluci začínají jako první a tak jsou možná zproštěni nervozity z výsledků ostatních soutěžících, ale také nemají šanci sledováním konkurentů změnit zvolenou strategii soutěže. V této kategorii získáváme 10. místo.  (ilustrační foto - zde)

28. 6. 09 – poslední den soutěže a poslední český reprezentant rozhodne nejen o svém výsledku, ale také o celkovém umístnění ČR v soutěži národů. Pavel Kosta, vítěz českého finále soutěže v degustaci kávy, Cup Tasting. Organizátory překvapil již při prvních odpovědích na otázky před zahájením degustace v prvním kole. Zatím co jeho konkurenti jsou profíci, pro které je degustace kávy každodenním chlebem, Pavel na otázku moderátora skromně odpovídá, že je geodet. Dav zašuměl překvapením a my jsme se těšili, že nešumí naposledy .  Pavel dosáhl v čechách skvělých výkonů, je opravdový talent a tak věříme v jeho dobré umístnění. A dav šuměl, Pavel dokonce získal řadu fanynek. Jeho umístnění na mistrovství světa je ohromující a skvělé. Skončil na 6. místě z 32 profesionálních degustátů, to je opravdu fantastický výkon.  (ilustrační foto - zde)

Vyhlášení pořadí národů očekáváme s poklidem bez zvláštních emocí, nikdo z nás neočekává, že dosáhneme tak úžasné příčky.
Pořadí soutěžících na mistrovství světa ve všech letošních kategoriích:

 • World Barista Championship – Michal Kocman – 29. místo
 • World Latte Art – František Kosatka Roháček – 29. místo
 • World Coffee in Good Spirits – František Kosatka Roháček – 19. místo
 • World Cezve Ibrik – Jiří Tomek – 10. místo
 • World Cup Tasting – Pavel Kosta – 6. místo

Tato umístnění vynáší Českou republiku na fantastické 7. místo v pořadí národů z celkového počtu 52 zemí. Výborně kluci. Skvělý výkon. Máme ohromnou radost. Je to také pro nás opravdu radostná tečka za naším funkčním období na postu koordinátorů SCAE pro ČR.  (více - zde)

Všem sponzorům  (ZDE)  i baristům děkujeme za výkony, spolupráci i podporu.  
Příští ročník Mistra kávy bude v novém kabátě a těšíme se, že jej řada účastníků přivítá.

Přejeme všem, dobře vylaďěné mlýnky a vždy dobrou kávu .

Roberto Trevisan a Štěpánka Havrlíková
Škola kávy s.r.o.

 

Tímto skvělým výsledkem jsme završili naši dlouholetou práci pro české baristy ve funkci koordinátorů SCAE a našim nástupcům přejeme v novém funkčním období hodně štěstí a úspěchů při organizaci soutěží.

 


10. Mistrovství světa baristů v Atlantě - 16. - 19. 4. 2009

Nenechte si ujít právě dnes začínající mistrovství světa baristů, které se uskuteční v Atlantě. Prostor pro soutěže je již připraven a uspořádání soutěžní plochy prošlo oproti jiným letům  inovací, kterou jistě přivítá každý divák.

Soutěžní plocha v Atlantě

Přímý přenos ze soutěží můžete sledovat dnes, 16. 4. 2009 od 17:00 hod SEČ  a dále každý den až do neděle, kdy bude znám nový mistr světa.


Nenechte si ujít vystoupení vítěze soutěže Mistr kávy - Michala Kocmana v sobotu 18. 4. 2009 od 21:43 hod SEČ a samozřejmě také nedělní finále 19. 4. 2009 od 17:00 do 21:00 hod SEČ

Přenosy na Ustream.tv můžete sledovat kliknutím zde.

Dále doporučujeme také tyto soutěžící, které jste měli možnost potkat také na finále soutěže Mistr kávy v porotě či mezi diváky:

 • Pátek         - 21:24 hod SEČ  - Attila Molnar - Maďarsko
 •                   - 22:21 hod SEČ  - Tomislav Mrdeza - Chorvatsko
 • Sobota       - 20:27 hod SEČ  - Georg Branny - Rakousko

 

Sledujte také vystoupení  "mazáků" soutěží baristů:

 • Čtvrtek       - 19:30 hod SEČ  - Joseph El Khoury - Libanon
 •                   - 21:43 hod SEČ  - Sammy Piccolo - Kanada
 • Pátek         - 19:30 hod SEČ   - Carl Sara - Nový Zéland

Barista z Taiwanu - Chia-Ming Tsao    Barista ze Švýcarska - Philipp Meier

Barista z Jižní Afriky -ISHAN NATALIE    Barista z Libanonu - JOSEPH EL KHOURY

 

Michal Kocman obsadil skvělé 29. místo k němuž nelze nic jiného než blahopřát. Výkony reprezentatnů i počet soutěžících se každý rok zvyšují. Takovéto umístnění je velkým úspěchem.

Umístnění soutěžících ČR v minulých letech:

 • Petr Reithmaier - Trieste 2004 - 29. místo
 • Jarda Petrouš - Seattle 2005 - 27. místo
 • Petra Veselá - Bern 2006 - 29. místo
 • Franta Roháček - Tokio 2007 - 26. místo
 • Petra Veselá - Kodaň 2008 - 42. místo
 • Michal Kocman - Atlanta 2009 - 29. místo

 Hlavní partneři, Partneři soutěžíKontaktujte nás
 • Facebook
 • Fotogalerie
 • RSS

EVANEK Web Design Studio 2011 © Škola kávy s.r.o. | Poděbradská 56/186, Praha 9 | Tel.: +420 271 743 180